Written by 11:26 am Choroby i leczenie

Pypeć na języku – jak pozbyć się niewygodnej krosty?

Pypeć na języku – jak pozbyć się niewygodnej krosty

Wiele osób uważa, że mała krostka na czubku języka to dowód na to, że staliśmy się tematem ludzkich plotek. Z medycznego punktu widzenia krosty, pypcie czy inne tego rodzaju zmiany na języku są objawami chorobowymi. Niekiedy posadowione na czubku języka pypcie bolą i utrudniają przyjmowanie posiłków, ale zazwyczaj znikają równie nagle, jak się pojawiły. Bywa również tak, że pypcie na języku to objawy poważniejszych chorób jamy ustnej, w tej liczbie chorób nowotworowych,  a także symptomy chorób ogólnoustrojowych.

Pypeć na języku – z jakiego powodu może się pojawić?

Krosty na języku pojawiają się niezależnie od wieku. Bywa, że nagle pojawia się wykwit na czubku języka, bardzo boli i utrudnia jedzenie. Zazwyczaj taki pypeć znika równie szybko, jak się pojawił i nie wymaga interwencji farmaceutycznej czy lekarskiej. Tak dzieje się w przypadku małej, niegroźnej infekcji bakteryjnej.

Bywa jednak tak, że pypeć nie znika albo pojawia się ich więcej, niż jeden. Jeśli zmiany nie ustępują samoistnie, to konieczna jest konsultacja stomatologiczna.

Krosty powstające na języku przybierają różne formy. Z zasady możemy dokonać ogólnego podziału na dwa rodzaje zmian tego typu:

1.     Białe

To zmiany wywołane drożdżakiem typu Candida. Obok języka atakują one także błony śluzowe jemy ustnej. U dzieci identyfikuje się je jako pleśniawki.  Znakiem rozpoznawczym pleśniawek jest pojawienie się białego nalotu na języku. Czasami funkcjonowanie pacjentowi utrudnia opuchlizna języka. Przyczyną zakażenia drożdżakiem Candida jest niedostateczny stopień higieny – wkładanie brudnych palców i przedmiotów do ust, spożywanie niemytych owoców i warzyw.

2.     Czerwone

Krosty w kolorze czerwonym mogą mieć u swojego podłoża przeziębienie lub zapalenie ślinianek. Ten rodzaj krost jest także objawem zmniejszonej odporności. To także skutek diety ubogiej w witaminy.

Istnieje wiele powodów powstawania krost na języku w przebiegu licznych chorób. Oto najczęściej spotykane podłoże zmian:

  • Reakcja alergiczna na składniki pokarmowe;
  • Oparzenia termiczne lub chemiczne;
  • Urazy mechaniczne;
  • Osłabienie organizmu;
  • Bakteryjny lub wirusowy stan zapalny jamy ustnej;
  • Zespół jelita drażliwego;
  • Częste spożywanie większej ilości potraw zawierających pikantne przyprawy;
  • Refluks;
  • Niedobór witamin z grupy  B (głównie B9 – kwasu foliowego) oraz żelaza, cynku i magnezu;
  • Cukrzyca;
  • Zmiany hormonalne;
  • Reakcja na leki;
  • Stres;
  • Grzybice.

Przyczyn powstawania krost na języku jest więcej. Ogólnie rzecz ujmując pypcie mogą formować się wówczas, gdy brodawki biorące udział w rozdrabnianiu i mieszaniu pokarmów oraz odbieraniu bodźców smakowych, powiększają się na skutek reakcji alergicznych, infekcji wirusowych, bakteryjnych bądź grzybicznych, a także jako reakcja na podrażnienia chemiczne lub mechaniczne. Częstą przyczyną pojawienia się pypciów jest niedostateczny poziom higieny.

Pypeć na języku – leczenie

Zmiany na języku zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak bywa też tak, że konieczne jest podjęcie leczenia. Warto zacząć od wypróbowania domowych sposobów, wśród których najbardziej skuteczne to:

  1. Płukanie jamy ustnej naparami z szałwii, rumianku, łopianu lekarskiego lub sporządzanie płukanek na bazie dostępnych w aptekach gotowych wyciągów z ziół;
  2. Płukanie ust roztworem sody oczyszczonej ( proporcja 1 łyżeczka sody na 1 szklankę wody);
  3. Płukanie ust wodą z solą ( 1 łyżeczka soli na 250 ml wody);
  4. Odkażanie krost wodą utlenioną lub płukanie ust mieszaniną wody utlenionej z wodą ( 1 łyżka wody utlenionej na szklankę wody);
  5. Miejscowe odkażanie krost płynami dostępnymi w aptece bez recepty (przeważnie produkowane na bazie ziół).

Dodatkowym wsparciem podczas kuracji jest suplementacja witaminami A, B, C. Jeśli zmiany często wracają warto zadbać o zawartość domowej apteczki. Zawsze na podorędziu powinniśmy mieć wodę utlenioną, suplementy witaminowe ( witaminy A, C, B), dostępne bez recepty ziołowe preparaty odkażające oraz płukanki ziołowe o właściwościach antybakteryjnych.

Osobom dotkniętym schorzeniem można także zalecić utrzymanie higieny rąk – częste mycie oraz stosowanie preparatów bakteriobójczych w miejscach publicznych.

Jeśli pypcie nie znikają w ciągu kilku dni, albo pojawiają się ponownie, to konieczna jest konsultacja medyczna. Warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub u stomatologa. Bywa, że zmianami zajmują się specjaliści z zakresu gastroenterologii lub alergologii. Przy poważniejszych infekcjach wdraża się leczenie antybiotykami.

Niekiedy leczenie zmian jest długie i trudne. Tak jest w przypadku aftozy nawracającej, która jest chorobą ze złożoną etiologią i jej wyleczenie bez interwencji specjalistów bywa najczęściej niemożliwe.

Warto także zadbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie ważne jest mycie warzyw i owoców, niewkładanie do ust brudnych palców oraz niemytych przedmiotów, na przykład zabawek czy długopisów. Lekarze zalecają wzbogacenie i urozmaicenie diety – szczególnie gdy chodzi o zawartość minerałów i witamin.

(Visited 584 times, 1 visits today)
Close