Written by 11:33 am Choroby i leczenie

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby przynoszące ulgę w bólu

Zapalenie dziąseł - domowe sposoby przynoszące ulgę w bólu

Zapalenie dziąseł jest przypadłością występującą często. Choroba może wystąpić niezależnie od wieku – zapalenie dziąseł miewają nawet niemowlęta. Schorzenie może mieć rozmaite podłoże oraz różne stopnie nasilenia – od małych pojedynczych ognisk do rozległych nacieków obejmujących całe dziąsła.

Wystąpieniu zapalenia dziąseł można zapobiec stosując systematyczne zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej. Jednak, gdy zapalenie dziąseł stanie się faktem, warto wypróbować domowe sposoby przynoszące ulgę.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Jama ustna to narząd, który w ciągu doby wielokrotnie styka się z czynnikami pochodzenia zewnętrznego. Wśród intruzów mogą znaleźć się również groźne patogeny, ale największym zagrożeniem są resztki pokarmów zalegające w kryptach migdałkowych i przestrzeniach międzyzębowych. Nieusunięte pokarmy fermentują i stają się doskonałą pożywką dla bakterii. W związku z tym za podstawowy czynnik wywołujący zapalenia dziąseł uznaje się brak należytej higieny, a szczególnie szczotkowania zębów, nitkowania oraz płukania jamy ustnej specjalnymi płynami.

Błędy żywieniowe, a zapalenie dziąseł

Kolejną przyczyną mogą być błędy żywieniowe. Najgroźniejszy jest brak witaminy C w pokarmach oraz spożywanie produktów ubogich w minerały i inne witaminy. Niedobór witaminy C prowadzi do obrzęku dziąseł i powoduje zaburzenia mineralizacji kości żuchwy. W efekcie niski poziom tej witaminy kończy się zapaleniem przyzębia, a często utratą uzębienia.

Ogromne spustoszenie sieją także słodzone napoje gazowane i soki owocowe, również te niesłodzone. Te ostanie uważa się za zdrowe, ponieważ produkowane są z owoców powszechnie uznawanych za bogate źródło witamin i minerałów. Jednak wysoka zawartość cukrów w owocach nakazuje kontrolować ilość wypijanych w ciągu doby soków. Aby ochronić jamę ustną przed skutkami oddziaływania cukrów warto umyć zęby lub wypłukać usta po każdorazowym wypiciu soków, napojów gazowanych oraz zjedzeniu czegoś słodkiego.

Źle zbilansowana dieta to nie jedyna przyczyna odżywieniowa powstawania stanów zapalnych. Istnieją schorzenia zaburzenia odżywiania, którym często towarzyszy zapalenie dziąseł. Może to mieć miejsce w przypadku anoreksji i dość często u chorych cierpiących z powodu bulimii. W przebiegu bulimii rzeczą charakterystyczną są częste wymioty, podczas których kwaśna treść żołądkowa może podrażniać błonę śluzową dziąseł i niszczyć szkliwo zębów.

Urazy mechaniczne lub termiczne a zapalenie dziąseł

Kolejna grupa przyczyn zapalenia dziąseł to urazy mechaniczne lub termiczne.

Do urazów termicznych powstaje podczas spożywania gorących posiłków. Poparzone śluzówki są osłabione i przez to podatne na ataki patogenów.

Urazy mechaniczne mogą wywołać duże kęsy jedzenia, które ranią śluzówkę albo oddziaływanie źle dopasowanych protez lub aparatów ortodontycznych. W wyniku urazów dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, a w miejscu powstałych ran może rozwinąć się stan zapalny.

U dzieci przyczyną urazów mechanicznych mogą być zabawki lub inne przedmioty, które dzieci często wkładają do buzi. Dodatkowo przedmioty te są źródłem zanieczyszczeń, które mogą łatwo przedostać się do jamy ustnej.

Choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne a zapalenie dziąseł

Kolejna grupa przyczyn zapalenia dziąseł to choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne. Na zapalenie dziąseł cierpią często diabetycy, chorzy na białaczkę lub inne typy nowotworów. Każda choroba prowadząca do osłabienia systemu immunologicznego (odpornościowego) może być potencjalną przyczyną powstania stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej.

Podsumowując: najczęstsze przyczyny powstania zapalenia dziąseł to:

 1. Niski poziom lub całkowity brak higieny jamy ustnej.
 2. Źle zbilansowana dieta.
 3. Zaburzenia odżywiania.
 4. Urazy termiczne.
 5. Urazy mechaniczne.
 6. Choroby ogólnoustrojowe i autoimmunologiczne.

Zapalnie dziąseł – objawy

Choroby przyzębia mają różne objawy, o odmienny stopniu nasilenia. Najczęściej chorzy zauważają krostki, grudki, plamki, owrzodzenia i nadżerki na śluzówce. Często zmianom tym towarzyszy ból.

Zaatakowane chorobą dziąsła rozpulchniają się, są obrzęknięte i zaczerwienione. Podczas szczotkowania zębów pojawia się krwawienie z dziąseł. Przyczyną krwawienia może być także spożywania twardych pokarmów o ostrych krawędziach.

Pacjenci cierpiący na zapalenie dziąseł odczuwają niesmak w ustach i często skarzą się na nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.

Długotrwałe zapalenie powoduje nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Szyjki zębów oblepione kamieniem obniżają się, a z czasem pojawić się może ich patologiczna ruchomość, która jest prostą drogą do utraty uzębienia.

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby łagodzenia i leczenia objawów

Jeśli stopień zaawansowania choroby nie wymaga interwencji lekarskiej warto wypróbować domowe sposoby skutecznie likwidujące stany zapalne w jamie ustnej. Oto lista najważniejszych czynności:

 1. Systematyczne zabiegi higieniczne – szczotkowanie i nitkowanie co najmniej dwa razy dziennie;
 2. Rzucenie palenia tytoniu;
 3. Płukanie ust płukankami ziołowymi mającymi działanie przeciwzapalne; płukanki można wykonać samodzielnie lub kupić gotowe w aptekach albo sklepach zielarskich; najprostsze płukanki to napary z rumianku oraz z szałwii;
 4. Odkażanie jamy ustnej płukanką z wody utlenionej (3 % woda w stosunku 1:1 z wodą);
 5. Płukanie jamy ustnej wodą z dodatkiem soli;
 6. Smarowanie zmian zapalnych olejkiem goździkowym lub sokiem z aloesu;

Gdy domowe sposoby nie przyniosą rezultatów można zakupić w aptece (bez recepty) maści do smarowania dziąseł oraz mieszanki ziołowe do płukania (np. Dentosept).

Samodzielne próby leczenia nie powinny trwać dłużej, niż dwa tygodnie. Brak poprawy rodzi konieczność zwrócenia się o pomoc do lekarza, który najprawdopodobniej zaordynuje antybiotyk, który spowoduje usunięcie bakterii, która odpowiedzialna jest za wywołanie zapalenia.

(Visited 64 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close