Written by 11:06 am Wybielanie zębów • One Comment

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Problemy z nadwrażliwością zębów są częstym powodem wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyn nadwrażliwości jest wiele, a dotyczy ona głównie osób starszych, choć coraz częściej odnotowuje się nadwrażliwość w grupie pacjentów trzydziesto–czterdziestoletnich. Wiele jest czynników wywołujących ten stan, a niekiedy towarzyszy on chorobom. Nadwrażliwość zębów po wybielaniu zdarza się stosunkowo często  i można zastosować skuteczne metody oraz preparaty łagodzące dolegliwości.

Nadwrażliwość zębów a zabieg wybielania

Zabiegi wybielania prowadzone przy zastosowaniu preparatów chemicznych wywołują często nieprzyjemne dolegliwości, w tym reakcje bólowe wywołane skrajnymi temperaturami lub działaniem kwasów albo cukru znajdujących się w składzie pożywienia. Nawet zasysanie zimnego powietrza wywołuje dyskomfort i ból. Konieczne jest stosowanie licznych ograniczeń i procedur, które poprawiają jakość życia. Okres przejściowy, w którym zęby po zabiegu dochodzą do normy trwa kilka tygodni.

Przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny, która znajduje się tuż pod szkliwem i jest tkanką silnie unerwioną. Teraz odsłonięta wydaje się być bezbronna wobec działania rozmaitych czynników i substancji.

Szkliwo to niezwykle twarda tkanka chroniąca wnętrze zęba, ale i ono zużywa się wraz z upływem lat. Dodatkowo szkliwo ulega zarysowaniom podczas używania zbyt twardej szczoteczki. Procesy niszczące przyspieszają także pasty silnie ścierające szkliwo. Z wiekiem obniżają się dziąsła, przez co dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych niepokrytych szkliwem.

Do nadwrażliwości przyczyniają się także ogniska próchnicy

Zanim więc przystąpimy do zabiegu wybielania należy wyleczyć ubytki próchnicowe oraz podjąć leczenie odsłoniętych szyjek zębowych.

W przypadku bardzo wysokiej wrażliwości warto rozważyć dobór metody wybielania. Metody chemiczne zawodzą, gdyż niektóre składniki preparatów wybielających (na przykład mocznik i nadtlenek wodoru) bardzo szybko przenikają przez szkliwo i zębinę, a następnie docierają do miazgi. Niekiedy proces ten trwa zaledwie 5 minut.

Zjawisko wnikania preparatów do miazgi potęguje używanie preparatów o zwiększonym stężeniu a także używanie lamp (wysoka temperatura przyspiesza przenikanie w głąb zęba). Wyjściem z tej sytuacji może być zastosowanie metody nakładkowego wybielania, które wprawdzie nie eliminuje nadwrażliwości, ale znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Nakładki wybielające pacjenci stosują w warunkach domowych. Zakłada się je na noc.

Istotne jest także rozważenie opcji zabezpieczenia zębów lakierem po wykonaniu zabiegu wybielania.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu – jakie zalecenia wdrożyć po zabiegu?

Nadwrażliwość wybielonych zębów można niwelować wieloma metodami. Po wybieleniu pacjenci muszą także myśleć o tym, aby poprzez nieodpowiednią dietę czy stosowanie używek nie zniweczyć efektu białych zębów. Bezpośrednio po wybielaniu należy więc:

  1. Zastosować „białą dietę” – to ograniczenie spożycia niektórych potraw i napojów, które pacjenci powinni stosować nie mniej, niż 72 godziny (trzy doby), ale dla pewności najlepiej jest wytrwać na tej diecie przez dwa tygodnie; dieta polega na powstrzymywaniu się od picia kawy, herbaty, czerwonego wina, soków owocowych, napojów gazowanych, energetyków oraz niespożywania warzyw i owoców mogących przebarwić zęby (buraki, pomidory, jagody, borówki, marchew, brokuły; nie zaleca się także jedzenia owoców cytrusowych zawierających kwasy, które mogą sprzyjać wywoływaniu dolegliwości bólowych.
  2. Powstrzymać się od palenia papierosów, fajki oraz żucia tytoniu co najmniej przez dwie doby; najlepiej w ogóle wyeliminować te nałogi, aby wykluczyć jedną z przyczyn zmiany zabarwienia zębów.
  3. Nie stosować do mycia zębów past mocno ścieralnych – po zabiegu wybielania szkliwo jest szczególnie wrażliwe, osłabione i łatwo je uszkodzić; do mycia najlepiej używać past dedykowanym osobom o podwyższonej wrażliwości zębów.
  4. Przez okres co najmniej dwóch tygodni zrezygnować z zamiaru wymiany wypełnień czy koron na nowe; okres karencji jest niezbędny do utrwalenia się koloru, co pozwoli lepiej dobrać odcienie nowych wypełnień czy koron.

Jak wzmocnić wybielone zęby?

Do wzmocnienia zębów stosuje się preparaty zawierające fluor. Wśród nich znajdują się także lakiery, którymi pokrywa się zęby. Ten sposób na znoszenie nadwrażliwości zębów jest bardzo skuteczny.

Zabieg lakierowania zębów wykonywany jest po uprzednim, bardzo dokładnym oczyszczeniu zębów, a to nie zawsze jest możliwe do przeprowadzenia po wybieleniu. U pacjentów z silną nadwrażliwością wyzwaniem jest szczotkowanie, a zabiegi oczyszczania wymagają zastosowania innych narzędzi, co może wywołać ból.

Stosowanie preparatów z fluorem nie tylko zalecane jest przy nadwrażliwości po zabiegu wybielania. Fluor ma działanie wzmacniające, więc zabiegi lakierowania warto przeprowadzać systematycznie co klika miesięcy.

Stomatolodzy stosują również specjalne preparaty zabezpieczające odsłonięte szyjki zębowe.

(Visited 95 times, 1 visits today)
Close