Written by 4:34 pm higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy usuwanie ósemek jest refundowane przez NFZ?

Czy usuwanie ósemek jest refundowane przez NFZ

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe nazywane są powszechnie zębami mądrości. Nie mają one nic wspólnego z intelektem i mądrością z nim powiązaną, a nazywanie ich w ten sposób wynika z tego, że z zasady wyrzynają się u pacjentów dorosłych, a ta powinna z mądrością iść w parze. Choć … różnie z tym bywa.

Zabieg ekstrakcji ósemek to, podobnie jak ekstrakcje innych zębów, standardowa procedura stomatologiczna stosowana powszechnie. Na czym polega ten zabieg? Czy usuwanie ósemek jest refundowane przez NFZ? Gdzie najlepiej dokonać ekstrakcji ósemki?

Niepotrzebne zęby?

Ósme zęby w łuku uznawane są za atawizm, czyli regresję ewolucyjną z której korzystali przodkowie człowieka, a która dla współcześnie żyjących jest zupełnie zbędna. Przed setkami tysięcy lat ósme zęby były potrzebne do rozdrabniania pokarmu. Człowiek jednak zaczął odżywiać się żywnością wysoko przetworzoną, najczęściej łatwą do rozdrobnienia, więc mocne zęby o dużej powierzchni tarcia straciły swoje znaczenie.

Obecnie ósemki wyrzynają się między 17, a 25 rokiem życia. Niekiedy na powierzchnię wydostają się jeszcze później, a często bywa też, że nie wyrzną się wcale. O tym, że je posiadamy poinformuje nas odczuwany w jamie ustnej dyskomfort i silny ból charakterystyczny dla wyrzynających się zębów. Istnienie ósemek można także odkryć dzięki badaniom diagnostycznym – pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie RTG wszystkich zębów może pokazać niewyrznięte, „uśpione” pod dziąsłem lub zatrzymane w kości zęby mądrości.

Ósemki są położone głęboko w jamie ustnej. Trudno jest tu dotrzeć szczoteczką, a nitkowanie jest niemal niemożliwe. Niedostateczna higiena sprzyja rozwojowi próchnicy, którą ósemki są często infekowane jeszcze zanim wyrzną się na powierzchnię.

Do usunięcia zębów mądrości prowadzą także zalecenia ortodontów. Ósemki zatrzymane w kości lub wyrzynające się pod niewłaściwym kątem powodują tłoczenie się zębów, czego następstwem jest powstanie wad zgryzu. Zanim ortodonta założy pacjentowi aparat korygujący zgryz zaleci wizytę u chirurga stomatologicznego, który dokona ekstrakcji ósemek.

Zabieg chirurgicznego usuwanie zębów mądrości przeprowadza się także wówczas, gdy z powodu stanu zapalnego dziąseł otaczających ósemki u pacjenta pojawią się opuchlizna, silny ból, krwawienie z dziąseł, trudności w przełykaniu, niekiedy podwyższona temperatura.

Na czym polega ekstrakcja ósemki?

Ekstrakcji zębów trzecich trzonowych dokonują lekarze o specjalności chirurgia stomatologiczna oraz lekarze ze specjalizacją ze stomatologii ogólnej.  Nie ma też zakazu, aby tej procedury podjął się każdy inny stomatolog. Jednak ze względu na trudne położenie, złożoność procedury, możliwość powstania powikłań usuwaniem ósemek powinni zajmować się chirurdzy.

ekstrakcja ósemki

Chirurgiczną ekstrakcję ósemki poprzedzić należy diagnostyką. Najpierw lekarz wykonuje pogłębione badanie kliniczne oraz zleca wykonanie panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego (pantomogramu) zębów. Zdjęcie dokładnie określa położenie zęba, dzięki czemu stomatolog może ocenić stopień trudności zabiegu, zaplanować jego przebieg, przewidzieć powikłania. Lekarz ocenia położenie zęba względem zębów sąsiednich, odległość od zatoki szczękowej i kanału nerwowego oraz innych struktur anatomicznych, które mogą ulec uszkodzeniu podczas wykonywania ekstrakcji.

Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia. Pacjentom podaje się znieczulenie (jedno lub więcej) miejscowe. Bywa też, że zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podawanie takiego znieczulenia dokonywane może być wyłącznie przez lekarza anestezjologa, stąd procedura tak przeprowadzana dotyczy:

  • oddziałów chirurgii stomatologicznej w szpitalach publicznych i klinicznych,
  • prywatnych klinik stomatologicznych pracujących w oparciu o kontrakty z NFZ
  • oraz gabinetów i klinik stomatologicznych prywatnych pobierających opłaty za zabiegi.

Usunięcia ósemek dokonuje się przy użyciu specjalnych kleszczy i dźwigni. Jeśli stomatolog usuwa ósemkę zatrzymaną w dziąśle najpierw musi przeciąć dziąsło. Jeśli ząb zatrzymany jest w kości, to po nacięciu dziąsła dokonuje się cięcia okostnej. W tym celu lekarz nawierca kość i wycina blaszkę kostną na tyle, aby mieć swobodny dostęp do ósemki osadzonej w zębodole. Po wyjęciu zęba dentysta chirurg wyrównuje ostre krawędzie kostne, nasuwa płat dziąsła i zakłada szwy.  Najczęściej jest to 6-8 szwów. Na duże ubytki kostne nakłada się preparaty kościozastępcze, które pomagają zasklepić ubytek.

Szwy zdejmowane są po upływie 7-10 dni. W celu zapobieżenia infekcji lekarze często ordynują przyjmowanie antybiotyków.

Powikłania po wyrwaniu zębów mądrości

Ryzyko powikłań po ekstrakcji ósemek jest stosunkowo nieduże. Jeśli odpowiednio przygotował zabieg i poprowadził go zgodnie z procedurą, to rzadko zdarzają się poważniejsze powikłania.

Pacjenci bezpośrednio po zabiegu będą lekko opuchnięci, trudno będzie im przełykać. Niekiedy pojawia się ból gardła oraz trudności w artykulacji mowy. Rzadkimi powikłaniami są:

  • suchy zębodół,
  • uszkodzenie zatoki szczękowej,
  • uszkodzenie sąsiadującej siódemki,
  • złamanie szczęki,
  • uszkodzenie nerwów.

Gdy skończy się czas działania znieczulenia pacjenci, będą odczuwać ból. Może to trwać kilka dni. Lekarze dobierają odpowiednie dla pacjentów środki przeciwbólowe.

Czy usuwanie ósemek jest refundowane przez NFZ?

Ekstrakcja ósemek, podobnie jak ekstrakcja wszystkich innych zębów należy do procedur ujętych w tak zwanym koszyku świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli jest to zabieg, za który w gabinetach mających kontrakty z NFZ nie zapłacimy.

Aby dokonać zabiegu usunięcia ósemki, niepotrzebne jest skierowanie do stomatologa. Jednak jeśli zabieg ma być dokonany w szpitalnym gabinecie chirurgii stomatologicznej, to trzeba zapisać się w kolejce na określony termin. Niestety, takich oddziałów jest w naszym kraju niewiele, więc oczekiwanie na ekstrakcję ósemki płatną przez NFZ może trwać miesiącami. Zabieg można przyspieszyć jedynie w przypadkach silnego stanu zapalnego, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Gdzie najlepiej dokonać ekstrakcji ósemki?

Najlepszym miejscem do wykonania procedury ekstrakcji zębów mądrości są gabinety chirurgii stomatologicznej. Takie placówki są wyposażone w niezbędny sprzęt, a pracujący w nich chirurdzy mają najczęściej wysokie kompetencje medyczne – ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

Jednak takie gabinety znajdują się najczęściej w większych miastach, więc mieszkańcy prowincji zdani są na wielomiesięczne wyczekiwanie w kolejce do zabiegu lub poddanie się ekstrakcji w prywatnym gabinecie chirurgicznym. Cena ekstrakcji ósemki zależy od stopnia skomplikowania zabiegu. Duże znaczenie ma też rodzaj znieczulenia – zatrudnienie anestezjologa do podania narkozy podnosi koszty procedury. Wpływ na cenę ma także region, w którym znajduje się gabinet.

(Visited 380 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close