Written by 11:32 am Wybielanie zębów

Wybielanie zębów – przeciwskazania

Wybielanie zębów – przeciwskazania

Piękny uśmiech obnażający nieskazitelnie białe zęby, to marzenie większości ludzi. Niewielki jest odsetek szczęśliwców, którzy mają szczęście być posiadaczami takiego uzębienia. Na szczęście współczesne metody stosowane w gabinetach stomatologicznych dają szansę innym, którzy dzięki zabiegom wybielania zębów mogą także poczuć się i wyglądać wyjątkowo. Mimo, że wybielanie jest zabiegiem bezpiecznym istnieje sporo przeciwskazań, które wykluczają pewne grupy pacjentów z grona osób, które mogą poddać się zabiegom wybielania zębów.

Dlaczego wybiela się zęby?

Zęby mają różne odcienie koloru białego – od śnieżnej czy diamentowej bieli, poprzez biel złamaną kolorem kremowym aż do barwy żółtej, a niekiedy brunatnożółtej. Istotą koloru zębów jest jego zmienność. Przebarwienia następują głównie na skutek:

  • Postępujących procesów starzenia;
  • Zmian hormonalnych;
  • Przebytych niektórych chorób;
  • Leczenia kanałowego;
  • Diety;
  • Używek;
  • Urazów zębów.

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny zmiany barwy zębów, to należy ich upatrywać w diecie. Barwę zębów zmienia kawa, mocna herbata, czerwone wino, soki owocowe. Te ostanie są szczególnie groźne z racji działania licznych kwasów na powierzchnię szkliwa. Mikrouszkodzenia stają się rodzajem furtki, w którą wnikają barwniki a także bakterie.

Poważne przebarwienia zauważa się u osób palących papierosy. Zmiana koloru zębów ma także miejsce przy stosowaniu niektórych leków.

Wybielanie zębów – na czym polega zabieg?

Wybielanie zębów – na czym polega zabieg?

Wybielanie zębów metodami domowymi lub wykonywane w gabinetach stomatologicznych ma za zadanie uzyskanie efektu rozjaśnienia przebarwień zębów. Nie zawsze da się osiągnąć efekt nieskazitelnej bieli, ale rozjaśnienie o kilka odcieni w porównaniu ze stanem wyjściowym możliwe jest niemal w każdym przypadku.

Rozjaśniać zęby można metodami domowymi lub w gabinecie stomatologicznym. Istnieją również metody hybrydowe – wybielanie w warunkach domowych, ale pod ścisłym nadzorem lekarza.

Najbardziej skuteczne środki wybielające zęby tworzone są na bazie nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o określonym stężeniu. W warunkach domowych stosuje się preparaty o mniejszym stężeniu, natomiast do zabiegów wybielania przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są także w gabinetach medycyny estetycznej.

W warunkach gabinetu skuteczność i szybkość działania substancji chemicznych można zwiększyć stosując światło lub ciepło. Wybielanie w warunkach domowych wymaga więcej czasu i nie zawsze przynosi spektakularne wyniki.

Warto wiedzieć, że przy wybielaniu zębów martwych lub sztucznych (koron, mostów czy implantów) tradycyjne metody są nieskuteczne.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania?

Wybielania nigdy nie przeprowadza się z marszu, bez konsultacji stomatologicznej. Podczas konsultacji lekarz oceni stan uzębienia, zaproponuje bezpieczną metodę wybielania oraz ustali harmonogram działań.

Najpierw należy wyleczyć infekcje próchnicowe oraz wszelkie ubytki szkliwa. Uszkodzone szkliwo czy ubytki to droga, którą do zęba mogą przedostać się stosowane podczas wybielanie silnie działające substancje. Wniknięcie do wnętrza zęba takich specyfików wywołuje silne dolegliwości bólowe.

Zabieg wybielania odsuwa w czasie także istnienie ran, nadżerek czy owrzodzeń tkanek miękkich jamy ustnej. Dopiero po zakończeniu leczenia i pełnym wygojeniu zmian można przystąpić do wybielania.

Niezwykle ważnym etapem wybielania jest oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia i osadów. Zdjęcie zanieczyszczeń znacznie poprawia skuteczność zabiegu wybielania. W procesie oczyszczania zębów najczęściej stosuje się trzy metody:

  1. Usuwanie kamienia (skaling);
  2. Piaskowanie – usuwa nierówności na powierzchni szkliwa, pomaga likwidować osady oraz przebarwienia powierzchniowe;
  3. Lakierowanie zębów – wzmacnia szkliwo i przyczynia się do zmniejszenia wrażliwości zębów.

Wybielania nie przeprowadza się bezpośrednio po wymienionych zabiegach – najczęściej należy odczekać tydzień lub dwa zanim przystąpi się do właściwego zabiegu. Zabieg można wykonać przy zastosowaniu preparatów chemicznych, metodą laserową lub specjalną lampą. Można także wybielać zęby przy pomocy nakładek – to metoda hybrydowa, gdzie część zabiegów wykonuje się w gabinecie, a pozostałe w domu pod nadzorem lekarza.

Licówki sposobem na białe zęby

Odrębną metodą wybielania jest stosowanie licówek. Licówkami nazywa się nakładki, które nakleja się na zęby. Do tego zabiegu należy także się przygotować; wyleczyć zęby i dziąsła, wykonać zdjęcia uzębienia oraz wyciski łuków zębowych. Na kolejnym etapie pacjentowi mocuje się tymczasowe licówki, które pozwalają ocenić efekty zabiegu. Końcową fazą jest szlifowanie zębów, po którym dokonuje się osadzenia licówek na stałe. Rezultaty tego typu zabiegów są fantastyczne, ale cena licówek jest zaporową dla większości śmiertelników.

Wybielanie zębów – przeciwskazania

Niestety wybielanie, mimo doskonałych efektów, nie jest zalecane, a wręcz bywa zakazane w niektórych przypadkach. Nigdy nie przeprowadza się tego zabiegu u kobiet ciężarnych oraz karmiących. W wywiadzie lekarz podejmujący decyzję o zabiegu zapyta pacjenta również o choroby, które często bywają przeszkodą do wybielania uzębienia. Oto lista najważniejszych przeciwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów:

  • Wiek poniżej 16 roku życia;
  • Ciąża i karmienie piersią;
  • Choroby nowotworowe;
  • Parodontoza i próchnica;
  • Odsłonięte szyjki zębowe (tu skutkuje metoda wybielania lampą Beyond po uprzednim dokładnym odizolowaniu dziąseł);
  • Cukrzyca;
  • Epilepsja;
  • Alergie na substancje stosowane do wybielania;
  • Choroba Parkinsona;
  • Poważne, nawracające schorzenia jamy ustnej;
  • Bruksizm (chorobowe zgrzytanie zębami);
  • Nadwrażliwość zębów.
(Visited 68 times, 1 visits today)
Close