Written by 11:30 am Choroby i leczenie

W jaki sposób narkotyki niszczą zęby?

W jaki sposób narkotyki niszczą zęby

Wszyscy wiedzą, że niewłaściwa higiena, błędy dietetyczne – szczególnie nadmierne spożywanie cukru-, uszkodzenia mechaniczne i termiczne mogą być przyczyną chorób zębów i dziąseł. Jednak niewielu pacjentów jest świadomych zagrożeń, jakie dla zdrowia jamy ustnej niesie zażywanie narkotyków.

Wpływ narkotyków na stan jamy ustnej jest przedmiotem badań naukowców. Wszystkie dostępne opracowania potwierdzają niszczący wpływ używek na zęby, dziąsła i śluzówki. Niektóre narkotyki zażywane systematycznie mogą doprowadzić do całkowitej utraty zębów.

W jaki sposób narkotyki niszczą zęby?

Większość narkotyków to substancje produkowane na drodze syntezy chemiczne, a tylko niewielka część używek pochodzenia naturalnego zażywana jest w formie czystej, bez modyfikacji i dodatków chemicznych. Składniki narkotyków to silne substancje, które wywołują erozję szkliwa, co znacznie przyspiesza rozwój próchnicy.

Niekorzystny wpływ ma nawet z pozoru niewinna marihuana, której palenie jest dozwolone w wielu krajach świata. Palenie marihuany powoduje wysychanie śluzówek, przez co są one bardziej podatne na zakażenia.

Niektóre narkotyki powodują wzrost apetytu na słodkie przekąski, co także przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Pozostaje jeszcze kwestia niewłaściwej higieny. Osoby uzależnione nie szczotkują zębów, a do gabinetu stomatologa nie zgłaszają się tak długo, dopóki silny ból ich do tego nie zmusi.

Dentyści z reguły nie mają problemów z ustaleniem, że mają do czynienia z narkomanem. Stan jamy ustnej – suche śluzówki, stany zapalne, owrzodzenia, zepsute żeby to widok częsty. Dodatkowo osoby uzależnione bardzo opornie reagują na znieczulenie.

W jaki sposób na zęby działają różne rodzaje narkotyków?

Wszystkie narkotyki niszczą zęby, ale robią to w różny sposób. Oto przegląd opisujący działanie na zęby i jamę ustną kilku najbardziej popularnych narkotyków:

Marihuana

Przebarwia szkliwo i wysusza śluzówki. Palenie marihuany upośledza funkcjonowanie gruczołów ślinowych. Ślina ma działanie antybakteryjne, mineralizujące w przypadku niewielkich ubytków oraz oczyszcza jamę ustną z resztek jedzenia. Śluzówki pozbawione takiej ochrony narażone są na atak licznych patogenów, a zęby bardziej podatne są na rozwój próchnicy.

Heroina

Podobnie jak marihuana hamuje wydzielanie śliny. Osoby przyjmujące heroinę miewają częste napady głodu, który zaspokajają słodkimi przekąskami i napojami słodzonymi. Skutkiem zażywania heroiny są także uszkodzenia mechaniczne z powodu zaciskania szczęki i zgrzytania zębami.

Kokaina

Działa silnie na szkliwo – prowadzi do jego erozji. Uszkodzone szkliwo i zębina nie stanowią skutecznej ochrony dla bakterii próchnicy.

Narkomani wcierający kokainę w dziąsła cierpią z powodu owrzodzeń i stanów zapalnych, które często prowadzą do uszkodzenia kości.

Metamfetamina

Zażywanie metamfetaminy powoduje największe szkody w obrębie jamy ustnej. W krótkim czasie narkotyk ten prowadzi do demineralizacji zębów. Podczas kwasowej erozji szkliwa wartościowy fosforan wapnia wchodzący w skład szkliwa zostaje zastąpiony siarczanem wapnia, który jest stosunkowo łatwo wypłukiwany przez wodę. Szkliwo staje się miękkie, gąbczaste, bardzo podatne na urazy.

Metamfetamina upośledza wydzielanie śliny, wywołuje szczękościski i bruksizm (zgrzytanie zębami), który prowadzi do ścierania i łamania zębów.

U osób zażywających metamfetaminę dochodzi do poważnych zmian w dziąsłach i śluzówkach. Pojawiają się rozległe owrzodzenia i trudno gojące się nadżerki. Przewlekłe stany zapalne dziąseł oraz erozja szkliwa na zębach w krótkim czasie prowadzą do całkowitego zniszczenia uzębienia.

Ecstazy

Zażywając ten narkotyk narażamy się na wysuszenie śluzówek (hamowanie produkcji śliny). Charakterystyczne jest zgrzytanie zębami prowadzące do uszkodzeń mechanicznych. Bardzo często dochodzi do szczękościsków.

Trudności w leczeniu uzębienia u narkomanów

Bywa, choć rzadko, że narkoman zgłasza się na leczenie stomatologiczne. Najczęściej ma to miejsce podczas terapii w ośrodkach zamkniętych. Lekarze mają problemy z podawaniem znieczulenia oraz innych leków, które mogą wchodzić w interakcję z substancjami znajdującymi się w organizmie narkomana. Bywa, że podczas zabiegów dochodzi do zaburzeń pracy serca. Dość często występuje problem ze znieczuleniem pacjenta – oporność na działanie znieczuleń sprawia, że cierpią oni z powodu bólu podczas wykonywania procedur stomatologicznych.

Długotrwałe zażywanie narkotyków źle rokuje dla zachowania naturalnego uzębienia szczególnie, gdy pacjent uzależniony był od metamfitaminy. Leczenie w większości przypadków polega na całkowitym usunięciu uzębienia i zastąpienia go protezami.

(Visited 451 times, 1 visits today)
[mc4wp_form id="5878"]
Close